+375 29 853-40-17

info@zapraudu.info

Імпрэза да гадавіны пачатку паўстання Каліноўскага

1 лютага ў Мінску адбудзецца вечарына з шэрагу мерапрыемстваў у межах Году Каліноўскага, прысвечанага паўстанню 1863-1864 гадоў супраць рускага царызму.

Праграма вечарыны, якая пройдзе ў штаб-кватэры Партыі БНФ (Чарнышэўскага, 3-39) а 17-й гадзіне, разнастайная.

Так, гісторык Алесь Смалянчук распавядзе пра паўстанне і паразважае пра яго ролю ў станаўленні беларускай нацыянальнай самасвядомасці.

Выступяць Аляксандр Мілінкевіч і Уладзімір Някляеў, лідары Руху «За Свабоду» і кампаніі «Гавары праўду», якія з’яўляюцца сустаршынямі аргкамітэту па адзначэнні Году Каліноўскага.

Пасля гэтага адбудзецца канцэрт.

Запланавана падпісанне паштовак палітвязням з выявамі, прысвечанымі падзеям 1863 году.

Вечарына ладзіцца 1 лютага невыпадкова. Менавіта ў гэты дзень выйшаў зварот Літоўскага правінцыяльнага камітэта на чале з Кастусём Каліноўскім да насельніцтва Беларусі і Літвы з заклікам падняцца на ўзброеную барацьбу. А 2 лютага – дзень народзінаў Каліноўскага.

Крыніца: сайт Руху «За свабоду!» 

31 января 2013

Коментарии

 • Andriej1 февраля 2013 #

  Wincenty Konstanty «Kastuś» Kalinowski[1] [2] herbu Kalinowa[3] (ur. 21 stycznia/2 lutego 1838 w Mostowlanach, zm. 22 marca 1864 w Wilnie) – rewolucjonista, uczestnik powstania styczniowego, bohater narodowy Polski, Białorusi i Litwy, z zawodu dziennikarz i prawnik.
  Konstanty Kalinowski był jednym z przedstawicieli XIX-wiecznego białoruskiego ruchu narodowego.
  Pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej, był synem Szymona Kalinowskiego. Matka jego wcześnie zmarła, wychowywała go macocha. Rodzina nie posiadała nieruchomości, zamieszkiwała w folwarku Jakuszówka koło Świsłoczy. Po ukończeniu szkoły średniej w Świsłoczy w 1855 r. przeprowadził się do Moskwy, gdzie studiował prawo na uniwersytecie. Po paru latach przeniósł się do Sankt Petersburga, gdzie kontynuował studia na Uniwersytecie Petersburskim oraz zaangażował się w mieszaną (polsko-rosyjską) konspirację wymierzoną w carat.
  W 1860 r. osiadł na powrót w guberni grodzieńskiej, gdzie zajmował się pracą rewolucyjną. Zaczął wydawać pismo «Mużyckaja Prauda», jeden z pierwszych periodyków w języku białoruskim (pisany łacinką), oraz dwa inne czasopisma w języku polskim.
  W swych pismach Kalinowski wypowiadał się za uniezależnieniem się Litwy od Rosji, powrotem do federacji polsko-litewskiej, ochroną języka białoruskiego oraz za zdecydowanymi reformami społecznymi (uwłaszczenie chłopów, parcelacja wielkich majątków ziemskich). Był zwolennikiem włączenia do zbrojnej walki o niepodległość szerokich mas chłopskich.
  Po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w tworzenie Prowincjonalnego Komitetu Litewskiego w Wilnie, gdzie objął funkcję komisarza rządu polskiego na województwo grodzieńskie. Wkrótce awansował na Komisarza Pełnomocnego na Litwę, przez co zyskał kontrolę nad wszystkimi jednostkami walczącymi na obszarze byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
  Zdradzony przez jednego ze swych żołnierzy, przekazany został w ręce Rosjan. Uwięziony w Wilnie, napisał Zapiski spod szubienicy. Swojej roli w powstaniu nie umniejszał i nie ukrywał, ale zarazem odmawiał wskazywania współpracowników. Skazano go na karę śmierci przez rozstrzelanie, ale wyrok ten zamieniono na bardziej hańbiące powieszenie. Został stracony 22 marca 1864 r. na Rynku Łukiskim w Wilnie.
  Imię Konstantego Kalinowskiego od 2006 r. nosi program stypendialny Rządu RP dla białoruskich studentów wyrzuconych ze studiów po dżinsowej rewolucji…………..

Добавить комментарий

Вы должны быть авторизованы для комментирования.

 
А также…
У старого президента нет поддержки большинства. Нужно выбрать нового!

Подписаться на рассылку